A foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok célja, hogy biztosítsák a munkavállalók egészségét és alkalmasságát a munkakörük ellátására. A vizsgálatok tartalma nem egységes, mivel az függ a munkakör sajátosságaitól, a munkavállaló életkorától és egészségi állapotától, valamint az orvos szakmai megítélésétől. Például egy „B” osztályba tartozó dolgozó, mint bölcsődei gondozó, szakács, tehergépkocsivezető, orvos, hegesztő vagy laboráns esetében eltérő vizsgálatokra lehet szükség.
A foglalkozás-egészségügyi alapszűrés általában egy alapos belgyógyászati vizsgálathoz hasonlítható, melynek része az anamnézis felvétele, vérnyomásmérés, szemészeti szűrés, fizikális vizsgálatok (például szív- és tüdőhallgatózás), gerincszűrés, valamint a nyirokcsomók, pajzsmirigy, has, mozgásszervek, bőr és fogazat ellenőrzése. Természetesen az orvos döntése alapján, figyelembe véve a munkavállaló egyéni jellemzőit és a munkaköri kockázatokat, további vagy eltérő vizsgálatok is elvégezhetők.
A jogszabályoknak megfelelően a munkáltatónak biztosítania kell a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokat, melyeket általában évente ismételnek. Egészségügyi problémák esetén az orvos rövidebb időtartamra szóló alkalmassági igazolást is kiállíthat, és ha a munkavállaló a megadott időn belül kontrollvizsgálatra jelentkezik, annak nincs további költsége a munkaadó számára. A vizsgálatok részleteit és gyakoriságát az orvos határozza meg, figyelembe véve a jogszabályi és szakmai előírásokat, valamint a munkavállaló egészségi állapotát.