A foglalkozás-egészségügyi alapellátás, közismert nevén üzemorvosi szolgáltatás, nem csupán jogszabályi előírás, hanem számos előnnyel is jár mind a munkáltatók, mind a munkavállalók számára. A Munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 58. §-a előírja, hogy minden munkáltató köteles ilyen szolgáltatást biztosítani alkalmazottai számára.
A foglalkozás-egészségügyi szolgálat elsődleges célja a munkavállalók egészségének megőrzése és a munkahelyi egészségkárosító tényezők megelőzése. Ez magában foglalja a munkaköri alkalmassági vizsgálatok elvégzését, amelyek során az üzemorvos felméri, hogy a munkavállaló egészségi állapota megfelel-e az adott munkakör követelményeinek. Ezek a vizsgálatok rendszeres időközönként ismétlődnek, gyakoriságukat a foglalkozás-egészségügyi orvos határozza meg a jogszabályi és szakmai előírásoknak megfelelően, figyelembe véve a munkavállaló életkorát és egészségi állapotát is.
Ezen túlmenően a foglalkozás-egészségügyi szolgálat részt vesz a munkahelyi kockázatok felmérésében és értékelésében. Ez magában foglalja a munkahelyi veszélyforrások azonosítását, a munkakörülmények elemzését, valamint a megfelelő megelőző intézkedések javaslatát a balesetek és foglalkozási megbetegedések elkerülése érdekében. A szolgálat továbbá tanácsot ad a munkáltatóknak az egyéni védőeszközök kiválasztásában és használatában, biztosítva ezzel a munkavállalók biztonságát és egészségét.
A foglalkozás-egészségügyi szolgálat feladatai közé tartozik a munkavállalók egészségügyi felvilágosítása és tanácsadása is. Ez magában foglalja a munkahelyi egészségfejlesztési programok kidolgozását és megvalósítását, az egészséges életmód népszerűsítését, valamint a munkahelyi stressz kezelésére irányuló programok bevezetését. Ezek a tevékenységek hozzájárulnak a munkavállalók általános jólétéhez és munkateljesítményének javításához.
A foglalkozás-egészségügyi szolgálat emellett részt vesz a foglalkozási megbetegedések és fokozott expozíciós esetek bejelentésében és kivizsgálásában. Ez lehetővé teszi a munkahelyi egészségkárosító tényezők korai felismerését és kezelését, megelőzve a súlyosabb megbetegedések kialakulását. A szolgálat továbbá nyilvántartja és jelenti a tevékenységi körébe eső eseteket, biztosítva ezzel a munkahelyi egészségügyi adatok pontos és naprakész kezelését.
A foglalkozás-egészségügyi szolgálat fontos szerepet játszik a munkakörhöz kötött védőoltásokkal kapcsolatos feladatok ellátásában is. Bizonyos munkakörökben, ahol a dolgozók fokozott veszélynek vannak kitéve, a szolgálat biztosítja a szükséges védőoltások beadását, ezzel is hozzájárulva a munkahelyi egészségvédelemhez.
Összességében a foglalkozás-egészségügyi alapellátás nemcsak a jogszabályi megfelelést biztosítja, hanem aktívan hozzájárul a munkavállalók egészségének megőrzéséhez és a munkahelyi biztonság növeléséhez. A rendszeres egészségügyi szűrések és a munkahelyi kockázatok felmérése révén megelőzhetők a súlyosabb megbetegedések és balesetek, ami hosszú távon a munkáltatók számára is előnyös, hiszen csökkenti a munkaerő kiesését és növeli a termelékenységet. Ezáltal a foglalkozás-egészségügyi szolgálat hozzájárul a munkahelyi egészség és biztonság kultúrájának erősítéséhez, ami mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára előnyös.